poniedziałek, 23 lipca 2012

KINEZYTERAPIA






















Kinezyterapia (z gr. kinesis - ruch) - leczenie ruchem, gimnastyka lecznicza. Podstawą tej dziedziny fizjoterapii są ćwiczenia ruchowe. Ruch staje się środkiem leczniczym, mającym wpływ na cały organizm. Zadaniem kinezyterapii jest maksymalne usunięcie niesprawności fizycznej i przygotowaniem do dalszej rehabilitacji,Kinezyterapia stosowana jest w schorzeniach i dysfunkcjach narządu ruchu, w zespołach bólowych kręgosłupa, po zabiegach operacyjnych, po udarach mózgu, po zawale serca, a także w okresie ciąży jako przygotowanie do porodu.Kinezyterapia może być stosowana jako podstawowa i jedyna forma leczenia (np.: w zachowawczym leczeniu wad postawy) lub jeżeli choroba wymaga leczenia operacyjnego, może być prowadzona zarówno w okresie przedoperacyjnym jak i po zabiegu. W większości, nawet drobnych urazów narządu ruchu, w których kinezyterapia nie jest podstawową formą leczenia, powinno się ją zastosować po zakończeniu leczenia podstawowego lub równolegle z nim. Kinezyterapię często łączy się z innymi formami leczenia w tym metodami fizjoterapii w celu zwiększenia efektu terapeutycznego.Kinezyterapia może spowodować zwiększenie siły mięśniowej, poprawę zakresu ruchu, zmniejszenie podwyższonego napięcia mięśni, podwyższenie poziomu endorfin (dzięki tym reakcjom uzyskuje się zmniejszenie dolegliwości bólowych), poprawa wydolności krążeniowo - oddechowej, zwiększenie wydzielania mazi stawowej, podwyższenie lub obniżenie ciśnienia krwi, nasilenie procesów przemiany materii, usprawnienie działania narządów układów trawienia i wydalania, hamowanie odruchów patologicznych. Stosowanie kinezyterapii umożliwia uzyskanie maksymalnej poprawy utraconej funkcji, ułatwia wystąpienie procesów kompensacji,  zabezpiecza przed wykształceniem nieprawidłowych stereotypów ruchowych (np.: zespoły bólowe kręgosłupa) lub przywraca już utracone, przeciwdziała wtórnym zmianom w układzie kostno mięśniowym w postaci ograniczeń ruchu, zapobiega powikłaniom w układzie krążenia i oddychania które mogą wynikać z długiego unieruchomienia.


4 komentarze:

  1. Sprzet takiej jakości zamówisz tutaj, sam często dokonuje tam zakupów. Ceny są atrakcyjne, bardzo dobrze wykonane urzadzenia.

    OdpowiedzUsuń
  2. A co myślisz o tym https://www.pomocedlaseniora.pl/1245-rotory Czy warto mieć taki sprzęt do ćwiczeń w domu?

    OdpowiedzUsuń
  3. Zastanawiam się czy wcześniej nie powinienem zrobić sobie tego typu https://cmp.med.pl/zakres-uslug/badania-diagnostyczne/ badań diagnostycznych. Czy waszym zdaniem można się zapisać na rehabilitację bez nich?

    OdpowiedzUsuń
  4. Zanim zajmiemy się rehabilitacją należy przejść dokładną diagnostykę w celu stwierdzenia z jaką dolegliwością mamy do czynienia. Lekarz dopiero zadecyduje jak będzie wyglądało leczenie. Czy będzie obejmować rehabilitację i jakie jej formy są wskazane.

    OdpowiedzUsuń