poniedziałek, 23 lipca 2012

FIZYKOTERAPIA

Galwanizacja (galwanoterapia ) to rodzaj elektroterapii polegający na wykorzystaniu prądu stałego (o niskim napięciu ok. 50 V i małym natężeniu ok. 0.01-0.5 mA/cm2), Na powierzchnię ciała prąd doprowadzany jest za pomocą odpowiednich metalowych elektrod o różnych wielkościach, w kształcie płytek, krążków lub wałków. Działanie prądu zależy od rodzaju przyłożonego bieguna, stąd elektroda za której pomocą jest przenoszony prąd nazywa się elektrodą czynną, zaś zamykająca obwód - bierną. Zabieg ten działa rozszerzająco na naczynia krwionośne, co powoduje lepsze odżywienie tkanek, działa zarówno pobudzająco na zmniejszone napięcie mięśni jak i przeciwbólowo w nerwobólach, chorobach zwyrodnieniowych stawów, w zaburzeniach krążenia obwodowego, w porażeniach wiotkich.

Jontoforeza - (terapia jonowa, jonoforeza) metoda lecznicza, forma elektroterapii polegająca na wprowadzeniu cząstek obdarzonych ładunkiem elektrycznym - jonów - do organizmu przez skórę lub śluzówkę za pomocą odpowiedniego urządzenia emitującego galwaniczny prąd stały. Wykorzystuje się substancje, które ulegają dysocjacji elektrolitycznej, czyli są elektrolitami.Jest to zabieg polegający na wprowadzeniu do tkanek leku przy pomocy prądu stałego z wykorzystaniem efektu elektroforezy. Polega na umieszczeniu chorych tkanek pomiędzy elektrodami przyłożonymi bezpośrednio do skóry i nałożeniu na niej leku w postaci maści lub żelu. Wnikanie jonów leków odbywa się poprzez ujścia i wyprowadzenia  gruczołów łojowych i potowych. Jony po wniknięciu gromadzą się na granicy pomiędzy skorą właściwą a tkanką podskórną skąd następnie lek jest rozprowadzany po całym organizmie za pomocą układu krwionośnego. Jonoforeza jest stosowana w leczeniu zwyrodnieniowych i zapalnych schorzeń narządów ruchu, w uszkodzeniach nerwów, miejscowego zaburzeniach ukrwienia tkanek.  Działa np. na: blizny, przykurcze bliznowate stany zapalne skóry, tkanek miękkich, małych stawów i pochewek ścięgnistych nerwobóle, rwa kulszowa, bóle głowy,niepełny zrost kostny, obrzęki, uczulenia, obwodowe zaburzenia naczynioruchowe,zespół Sudecka, stany bólowe

Diadynamik (prądy diadynamiczne o małej częstotliwości: 50 i 100 Hz) jest to działanie prądu galwanicznego i nałożonego na ten prąd prądu impulsowego, który działa przeciwbólowo, zmniejszające napięcie mięśniowe wzmagające aktywność naczyniową oraz stymulacje mięśniowe. Prądy te powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, co daje lepsze ukrwienie. Ma to duże znaczenie w leczeniu obrzęków pourazowych, chorobach układu nerwowego, chorobach reumatycznych oraz stanach pourazowych. Korzystanie z poszczególnych elementów prądów DD jest szczególnie wskazane w leczeniu zespołów bólowych występujących w przebiegu zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa i dyskopatii.Diadynamik stosuje się również w leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa, nerwobólach, chorobie zwyrodnieniowej stawów, stanach pourazowych, zanikach mięśni z nieczynności, porażenia obwodowego nerwu twarzowego, półpaśca, odmrozin, obrzęków na tle zaburzeń odżywczych.

Prądy interferencyjne (prądy Nemeca) są to prądy średniej częstotliwości, skrzyżowane. Zasada działania polega na wprowadzeniu do tkanek 2 obwodów prądów zmiennych o średniej częstotliwości. W miejscu nałożenia prądów wytwarza się nierównomierne pole elektryczne obejmujące stosunkowo duży obszar ciała. Prądy interferencyjne przenikają głęboko w tkanki, nie powodując spadku napięcia przy przechodzeniu przez skórę. Łagodzą ból, zwiększają ukrwienie, usprawniają przewodnictwo nerwowe nerwów ruchowych oraz podwyższają próg czucia nerwów czuciowych. Dynamiczne pole interferencyjne skutecznie zapobiega zjawisku przystosowywania się tkanek do działania prądów, wywołuje skurcze mięśni szkieletowych oraz gładkich, powoduje silny efekt przeciwbólowy, usuwa obrzęki pourazowe i alergiczne, działa na autonomiczny układ nerwowy, pozytywnie wpływa na funkcję kory nadnerczy, oddziałuje na układ nerwowy autonomiczny (przekrwienie głębokich naczyń, zwiększenie przepływu w naczyniach limfatycznych, działanie tonizujące napięcie ścian naczyń krwionośnych),usprawnia procesów odżywczych i przemiany materii tkanek.  Zastosowanie: przy skręceniach, zwichnięciach i złamaniach przy naciągnięciu mięśni i mięśniobólach, w zwichnięciu stawu biodrowego i zmianach zwyrodnieniowych,w dyskopatii i rwie kulszowej, w ZZSK,w zapaleniu okołostawowym stawu barkowego, w wylewach, krwiakach i zapaleniu okołostawowym stawu barkowego,stłuczenia tkanek miękkich, wykręcenia stawów,choroby zwyrodnieniowe stawów i stawów kręgosłupa, rwa kulszowa, ramienna, nerwobóle międzyżebrowe,miażdżyca zwężająca tętnic, choroby : Buergera, Raynauda, Sudecka, przykurcz Volkmanna, nawykowe zaparcia stolca, nietrzymanie bądź zatrzymanie moczu, w ostrogach piętowych, w odmrożeniach.


Metoda TENS (Transcutaneous Electrical Nervous Stimulation) jest odmianą elektrostymulacji, wykorzystującą prądy impulsowe o niskiej częstotliwości (1-150 Hz), zbliżonej do częstotliwości prądów fizjologicznych. TENS, zależnie od dobranych parametrów osłabia czucie bólu, zmniejszając ilość sygnałów wysyłanych przez nerwy bólowe do kory mózgowej. Parametry stymulacyjne (częstotliwość, szerokość impulsu, modulacja, czas) mają wpływ na poszczególne typy unerwienia i odpowiednie reakcje efektorów. Specjalnie ukształtowane impulsy, powodują wzmożone uwalnianie do krwiobiegu endorfin - produkowanych przez organizm neurohormonów o działaniu podobnym do morfiny. Endorfiny, łagodzą na wiele godzin czucie bólu i stymulują chore tkanki do regeneracji. Jest to przezskórna stymulacja nerwów. Zabieg ten wykorzystywany jest do objawowego leczenia przewlekłych i ostrych zespołów bólowych. Polega na silnym działaniu przeciwbólowym skutecznym w leczeniu:bólu pooperacyjnego,dyskopatii, bólu głowy, migreny, bólu osteoporotycznego, reumatycznego, neuropatii.Również poprawia ukrwienie stosowana w przyspieszaniu zrostu kostnego po złamaniach, leczeniu przewlekłych owrzodzeń skóry.

Prądy Kotza - prądy stosowane są do elektrostymulacji mięśni osłabionych, powodują wzrost siły i przyrost masy mięśniowej. Stosowane są w przypadku skolioz i leczenia płaskostopia, oraz jako trening rozgrzewający głęboko położonych mięśni. Poprawiają metabolizm i obniżają napięcie mięśniowe. Cenne jest stosowanie zabiegu w sytuacjach długotrwałego unieruchomienia mięśni (po złamaniach, „oszczędzaniu” w zespołach bólowych).

Prądy Träberta-prądy charakteryzujące się silnym działaniem na wybrane struktury układu nerwowego. Poprzez działanie prądów Traberta na układ nerwowy uzyskuje się na drodze odruchu poprawę ukrwienia i odżywienia tkanek również w przypadkach zaburzeń krążenia obwodowego. Zabieg stosowany w leczeniu: nerwobólów, zespołów niedokrwiennych kończyn, wspomaganie w leczeniu trudno gojących się ran.

Pole magnetyczne- działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, pobudza przemianę materii, procesy oddychania komórkowego i regeneracji tkankowej. Usprawnia krążenie krwi, hamuje procesy destrukcyjne w stawach, przyspiesza gojenie ran. Dlatego pole magnetyczne zaleca się przede wszystkim przy chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa i stawów, rwie kulszowej, trudno gojących się ranach, jak również w stanach pourazowych.Leczenie polem magnetycznym stosuje się również w przedłużającym się gojeniu ran i załamań, bólów głowy, ostrych i przewlekłych zapaleń oskrzeli i zatok jak również opóźnione leczenie złamania kości (po świeżych złamaniach, przyspiesza formowanie kostniny),kontuzje, zwichnięcia, skręcenia, uszkodzenia więzadeł, urazy ścięgien,neuralgie, nerwobóle, nerwiaki, bóle fantomowe, zaburzenia w krwioobiegu arteryjnym o charakterze obwodowym, zespół Sudeck'a, korzystne działanie na tkankę kostną i łączną (osteoporoza),w chorobach naczyń, w leczeniu różnych form bólu, ból kolan, bioder,rąk,kręgosłupa

Ultradźwięki Wpływ na organizm: mikromasaż - działanie mechaniczne, spowodowane wahaniem ciśnień w przebiegu fali ultradźwiękowej,działanie cieplne - największe w pobliżu powierzchni granicznych np. między kością a tkankami miękkimi,zmiana pH komórek w kierunku zasadowym, pobudza metabolizm komórkowy,wpływ na enzymy ustrojowe Efekty to m.in. :działanie przeciwbólowe,zmniejszenie napięcia mięśni,rozszerzenie naczyń krwionośnych,hamowanie układu współczulnego, hamowanie procesów zapalnych, wyzwalanie substancji histaminopodobnych w ilościach aktywnych biologicznie.Ultradźwięki zaleca się najczęściej osobom cierpiącym na bóle towarzyszące chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa, bóle pleców i krzyża oraz na rwę kulszową i wielu innych chorobach.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz